Numara Taşınabilirliği Hakkındaki Tüm Bilgiler

Numara Taşıma

1. Numaramı taşımak istiyorum. Nereye başvuracağım ?

Sadece geçmek istediğiniz operatöre başvurmanız yeterlidir. Geçmek istediğiniz operatör sizin adınıza işlemleri yürütecektir.

2. Numara taşıma başvurusundan önce, son görüşmelerime ait borcumu kapatmak icin mevcut operatörüme gitmem gerekmiyor mu ?

Hayır. Son tahakkuk dönemine ait faturayı eski operatörünüz size gönderecektir. Faturayı aldığınızda ödeme yapabilirsiniz.

3. Başvuruda benden hangi bilgiler istenecek ?

Bireysel abone iseniz;

–          T.C. Kimlik numaranızın ve geçerli bir kimliğin yanınızda bulunduğundan emin olun.
–          Eğer, ad veya soyadınız herhangi bir nedenle değişmişse buna ilişkin kanıtlayıcı belge getirmeniz gerekiyor.

Başvuru formunda;
–                     taşımak istediğiniz telefon numarası,
–                     T.C. Kimlik No,
–                     Ad, Soyad,
–                     Baba Adı,
–                     Doğum Yeri,
–                     Doğum Yılı

bilgilerinizi mutlaka doldurmanız istenecek.

Kurumsal abonelerden ise;

–          Ticari Unvanı ve
–          Vergi Numarası bilgisi istenecektir.

Sizin adınıza bir başkası başvuru yapacaksa, başvuru yapacak kişi adına düzenlenmiş noter onaylı vekaletname gereklidir.

4. Başvuru sırasında ne tür işlemler yapılacak ?

Başvuruda size verilen başvuru formunu doldurup imzalayacaksınız. Formda  tercih ettiğiniz numara taşıma zamanı aralığını da işaretleyeceksiniz.

Numara taşıma işleminin yapıldığı tarihinden geçerli olacak şekilde geçmek istediğiniz operatörle abonelik sözleşmesi imzalayacaksınız.

Bu operatöre ait yeni SIM kartınızı alacaksınız. Ancak SIM kartınızı hemen aktif olmayacak, taşıma işlemi tamamlanıp, size yeni operator tarafından bildirilen zamanda aktif olacaktır. Size bildirilecek taşıma  işleminin olacağı gün/saate yeni SIM kartınızı telefonunuza takacaksınız.

5. Numara taşıma icin ücret ödeyecek miyim ?

Geçmek istediğiniz operatöre bağlıdır. Ücretsiz olabilir.

6. Başvurudan ne kadar süre sonra yeni operatöre geçeceğim ?

Azami 6 gün içinde geçmiş olacaksınız.

7. Geçmek istediğim operator benim adıma mevcut operatörle ne tür işlemler yürütecek ?

Geçmek istediğiniz operator sizden aldığı başvuru formunu ve bilgileri mevcut operatörünüze doğrulama amacıyla elektronik ortamda, Telekomünikasyon Kurumu’nda bulunan Numara Taşıma Sistemi (NTS) üzerinden gönderecek. Bu sistemden verileri alan mevcut operatörünüz, bilgileri kontrol edip onay veya ret cevabını NTS üzerinden geçmek istediğiniz operatöre bildirecek.

8. Numara taşıma icin başvurdum. Mevcut operatör ile abonelik sözleşmemi iptal ettirmek icin ne yapmam gerekiyor ?

Numara taşıma başvurusu, aynı zamanda mevcut operatör ile olan sözleşmenizin iptali başvurusu niteliğindedir. Sizin iptal icin mevcut operatörünüze gitmenize gerek yoktur. Taşıma işlemi gerçekleştiğinde, eski abonelik sözleşmeniz otomatik olarak iptal olacaktır.

9. Kullandığım telefon numarası başka biri adına kayıtlı. Kullandığım bu numarayı taşımak icin başvuruda bulunabilir miyim ?

Başkasının adına kayıtlı bir numarayı taşımak icin başvuramazsınız. Abonenin kendisi veya noter onaylı vekalet verdiği kişi başvurabilir.

10. Numara taşıma başvurusu sırasında isim değişikliği yapabilir miyim ?

Eğer numaranın sizin adınıza kayıtlı olmasını istiyorsanız, once mevcut operatörünüze gidip aboneliği kendi üzerinize almanız gerekmektedir. Bu işlem tamamlandıktan ve abonelik sizin adınıza yapıldıktan sonra, geçmek istediğiniz operatöre başvurabilirsiniz.

11. Başvuruda bulundum. Numaramın taşınmama ihtimali var mı?

Aşağıdaki durumların olması halinde başvurunuz reddedililir.

1)     Numara başka bir aboneye aitse
2)     Mevcut operatörünüze yaptığınız ve devam eden numara değişiklik başvurunuz varsa;
3)     Verdiğiniz kimlik bilgilerinin, kimlik bilgisini ispat edemeyecek nitelikte yanlış veya eksik olması halinde;
4)     Bu numaraya ait başlatılmış ve devam eden başka bir taşıma işlemi varsa

Bu durumda, size başvuruda bulunduğunuz operatör tarafından talebinizin reddedildiğine dair bilgi gerekçesi ile birlikte verilecektir.

12. Yeni SIM kartı ne zaman telefonuma takacağımı nasıl anlayacağım ?

Numaranızın fiilen ne zaman taşınacağı, başvuru yaptığınız (geçmek istediğiniz) operatör tarafından size SMS, e-posta veya vb. bildirilecektir. Belirtilen zamanda eski SIM kartı çıkarıp, yeni SIM kartı takacaksınız. Hattınız belirtilen zamanda açılmış olacaktır. Hat yeni operatörde açıldığında, ekranda operatörün adını göreceksiniz.

13. Yeni SIM kart başvuru esnasında alınıyor. Numaram taşınmazsa ne olacak ?

Numaranız taşınmazsa, yeni SIM kart aktif olmayacak, mevcut operatörde de hattınız kapatılmayacaktır. Mevcut (eski) SIM kartınız ile mevcut operatörünüzden hizmet almaya devam edeceksiniz.

14.  Numara taşıma işlemi sırasında haberleşme kesintisi olacak mı?

Numaranızın eski operatörde kapatılması, yeni operatörde açılması işlemi sırasında ortalama 15 dakika kesinti olabilecektir. Söz konusu işlemin hangi saat aralığında (Saat aralıkları : 08.00-16.00, 16.00-24.00, 00.00-08.00) yapılmasını istediğinizi başvuru sırasında dolduracağınız formda işaretleyeceksiniz.

15. Numara taşıma icin başvurdum ama vazgeçmek istiyorum. Ne yapmalıyım ?

Numara taşıma icin başvurmuş olduğunuz operatöre tekrar giderek başvurunuzdan vazgeçtiğinize dair iptal formu dolduruyorsunuz.

Ancak, başvuru iptalini, geçmek istediğiniz operatörden size taşıma zamanı bildirimi gelmeden evvel yapabilirsiniz. Bu bildirim geldikten sonra vazgeçme hakkınız yoktur. Numaranız taşındıktan sonra, eski operatörünüze tekrar taşıma işlemi yapabilirsiniz.

16. Taşınan numaraları nereden öğrenebilirim ?

www.numaratasima.gov.tr adresinden hem taşınmakta olan numara hakkında bilgi, hem de taşınan numaralar öğrenilebilecektir. Ayrıca, işletmecilerin internet sayfalarında taşınan numaralara ilişkin bilgi yer alacaktır.

17. Artık numaradan hangi operator olduğu anlaşılmayacak. Taşınan bir numarayı aradığımı nasıl anlayacağım ?

Şebeke içi iken taşıma sonrasında şebeke dışı olan numaralara yapılan aramalarda çağrı başlangıcında uyarı tonu verilecektir. Bu uyarı numaranının sizin abone olduğunuz operatörde olmadığını belirtecektir.

18. Taşınan bir numaraya doğru gönderilen SMS öncesinde, numaranın taşındığına dair bir uyarı olacak mıdır ?

Bununla ilgili belirlenen bir uyarı şekli yoktur. Zira, genel olarak uyarı tonu gibi tedbirler, şebeke içi ve dışı tarifelerin çok farklı olduğu durumları kapsamaktadır.

19. Bir numara için kaç defa taşıma yapılabilir ?

Halihazırda bir sınır yoktur. Ancak, gerekli olması halinde TK tarafından sınır konulabilecektir.

20. Faturalı hat abonesi ön ödemeli hat veya ön ödemeli hat abonesi, faturalı hat abonesi olarak başka bir operatöre taşınabilir mi ?

Evet.

21. Kullanmadığım bedava kontörler, kampanyalar vb. Numaramı taşıdığımda yeni operatöre geçecek mi ?

Bu konuda TK tarafından konulmuş bir zorunluluk yoktur. Yeni operatör isterse size bu konuda kolaylıklar sağlayabilir.

22. Telefon numaramın benim rızam olmadan başka bir operatöre taşınması mümkün mü ?

Islak imzalı başvurunuz olmadan taşıma işlemi başlatılamaz. Sizin rızanız olmadan bir işlem yapılmış ise, bunun ispatı halinde taşıma  işlemi ne aşamada olursa olsun iptal edilir. Taşıma işlemi gerçekleşmişse geri taşıma işlemi yapılır.

23. Verici işletmecinin numara taşıma sürecinde aboneyle irtibata geçip, aboneyi taşınabilirlik talebinden vazgeçirme imkanı var mı?

Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği uyarınca, işletmeciler, numara taşıma işlemi sırasında elde ettikleri bilgileri, ilgili abonenin numara taşıma konusundaki talebini geri alması ya da bu talebi ertelemesi amacıyla kullanamaz.

24.  Kullandığım telefonun abonesi olan kişi vefat etti. Bu durumda numarayı nasıl taşıyabilirim ?

Bu durumda, öncelikle ölen yakınınız için mahkemeden veraset ilamı alarak mevcut operatöre başvurmanız gerekmektedir. Buna göre mevcut abonelik sözleşmesi feshedilecek ve akabinde sizinle yeni bir abonelik sözleşmesi imzalanacaktır. Yeni abonelik yapıldıktan sonra, geçmek istediğiniz operatöre numara taşıma başvurusunda bulunabilirsiniz.

25. Taşıma başvurusunda yaş sınırı var mı?

Abonelik sözleşmesi imzalanırken kişinin reşit olması gerektiğinden 18 yaşından küçüklerin taşıma başvurusunda bulunma olanağı bulunmamaktadır.

26. Mevcut operatörümle süreli bir sözleşmem var. Bu durumda, sözleşme süresi sona ermeden başka bir operatöre numaramı taşıyamaz mıyım ?

Mevcut operatörünüzle süreli bir sözleşme olması numara taşıma için engel değildir. İstediğiniz operatöre numaranızı taşımak için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak, mevcut operatörünüzle olan söz konusu sözleşmede yer alan hükümler çerçevesinde yükümlülüklerinizi ayrıca yerine getirmeniz gerekir.

Bu yazı Teknoloji Haber kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Numara Taşınabilirliği Hakkındaki Tüm Bilgiler için 4 cevap

 1. Alp Bahar der ki:

  Numara taşıma uyarı tonunda hangi frekansların kullanıldığını bilen var mı?

 2. ömer der ki:

  slm turksel calısanları bana yardımetmenızı ıstıyorum ben sızın bırbaınıze bas vurdum hatlı no almak ıcın ama bır uzucu haberle karsılasdım benım adıma 2 hattaha cık tı bu konuda bana yardım cı olmanızı ıstıyorum lutfen deli_a_z_a_t@gotmail.fr

 3. ömer özyürek der ki:

  slm turksel calısanları ben dun sızın bırsubenıze gıttım faturalı hat almaya ama benısasırtacak bır olayla karsılastım benım adıma 2 tanedahahat cıktı benım adıma aalınsıs lutfen bana yardım cı olmanızı ıstıyorum bemn bır ozurlu vatandasım saygılarımla tesekkurler

 4. KRaL der ki:

  Benim sormak istediğim 18 yaşından küçük olanlar numara taşıyabiliyormu ???

Bir Cevap Yazın