Dijital TV Kartları Programı ve Güncel Uydu Kanal Listesi

ProgDVB

Piyasada çeşitli markaların dijital tv kartları satılmakta. En bilinenleri Skystar 2, Skyvision, Avermedia, Inca ve Skystar 3 markaları. Dijital tv kartı ile normal (analog) tv kartı arasında ne fark vardır, hangi marka tv kartı almalıyım, uydu download nedir ve nasıl yapılır, her tv kartı uydudan download yapar mı, digiturk-dsmart ve diğer şifreli kanalları izlemek mümkün mü gibi en çok merak edilen sorular hakkında, dijital tv kartı kullanıcısı olarak bildiklerimi paylaşacağım.

SkyStar 2 (2.8) : Yukarıda resimdeki kart Skystar 2′ye ait aynı zamanda benim de kullandığım kart olur kendileri. Memnun musun ? diye soracak olursanız, evet memnunum ama kanal geçişleri biraz yavaş gibi geliyor bana ama olsun. Tekrar dijital tv kartı alacak olsam yine Skystar 2 ya da Türk malı olan SkyStar 3 (bu ikisi farklı firmaların markaları) alırım.

Skystar 2, Türkiye’de en çok satılan dijital tv kartı, ayrıca en fazla yazılım desteğine sahip kart. Tv kartlarının birçok özelliği birbiriyle aynı, hemen hemen hepsinde aynı işlevler var fakat yazılım desteği ayrı bir olay. İşte bu yüzden en fazla yazılım desteğine sahip olması bu kartı diğerlerinin bir adım önüne geçiriyor.  Kartın üreticisi Technisat, bir Alman markası.

Skystar 2′nin eski versiyonu 2.6c. Şimdikilerse 2.8 olarak piyasada. Eskisinde karşılaşılan problemlerin çoğu halledilmiş. Mesela EON KİLİDİ sorunu halledilmiş olsa gerek (Bu kilit, tv kartını sökmeden bilgisayarınıza format atarsanız tv kartını kilitliyor, tam bir baş belası). Ben bilgisayarıma iki ayda bir format atarım, tv kartını hiç çıkarmadım hala sapasağlam çalışıyor. Yalnız üzerinde mpeg2 çözücü bulunmadığından bilgisayarınıza fazla yük bindiriyormuş. Benim bilgisayarda Pentium4 3ghz işlemci 1Gb ram ve GeForce 7300 ekran kartı var ve bu yükü hissetmiyorum. Bilgisayarınız çok eski değilse sizin de hissedeceğinizi sanmam.

Bir de SkyStar 2 Asus anakartları yakıyor diye yorumlara rastlıyorum bazen. Gerçeklik payı belki vardır ama benim anakartım da Asus (P5VD2 MX) ve şimdiye kadar (kartı alalı 1 yılı geçti) bir sorunla karşılaşmadım.

Skystar2 2.8′de uzaktan kumandanın alıcısı usb’li yapılmış. Kasanın önündeki usb girişlerinden birine takıp rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

SkyStar 3: SkyStar3 ile SkyStar 2 farklı firmaların ürünleri. SkyStar 3 bir Türk firması olan Sigma Mühendislik tarafından üretiliyor. SkyStar 3 üzerinde Sharp marka tuner kullanılmış. Görüntü kalitesinin güzelliği, düşük işlemci kullanımı ve Türk malı olması tercih edilme nedenlerinin başında geliyor.

SkyStar 3′ü kullananların bir çoğunun ortak yorumları şunlar:

1-Bilgisayar bilgim az olmasına rağmen kartı çok kolay kurdum.

2-Hazır kanal listesi aramaya gerek yok, kart kendisi buluyor.

3-Görüntü çok net ayrıca diğer tv kartları gibi bilgisayarı kasmıyor.

Avermedia DVB-S Pro: Ülkemizde analog tv kartları arasında en kaliteli marka olarak bildiğimiz Avermedia, iş dijital tv kartlarına geldiği zaman SkyStar 2′nin gerisine düşmüş. SkyStar 2 gibi işlemciye fazla yük bindirdiğinden şikayet edenlere rastladım. Fiyatı SkyStar 2 ve SkyStar 3′ten biraz daha ucuza satılıyor.

Dijital Tv Kartlarının Normal (Analog) Tv Kartlarından Farkı Nedir ?

En önemli fark tabiiki görüntü kalitesi. Dijital tv kartı, televizyonlarda kullandığımız bildiğimiz uydu alıcı cihazların (receiver) ta kendisi oluyor. Bütün uydu kanallarını izleyebilirsiniz. Analog tv kartı ise uydu çanağından değil çatı anteninden sinyal alır ve görüntü kalitesi düşüktür.

Dijital ve analog kartların her ikisi de görüntüyü bilgisayarınıza avi, divx v.b. formatlarda kayıt edebilir fakat dijital tv kartı dvd kalitesinde (720×576) kayıt yapar.

Dijital tv kartı yüksek hızda download (uydudan download) yapabilir. Yani internetiniz yoksa bile çeşitli yazılımlar ile hızlı biçimde resim, film, program indirebilirsiniz. (Ayrıntılar aşağıda)

Her tür tv kartından radyo da dinleyebilir ve kayıt yapabilirsiniz.

Uydudan Download Nedir Nasıl Yapılır ?

Uydudan download için internet bağlantısı gerekmez. Bu iş için dijital tv kartı, yönü EutelSat W3 veya W6′ya çevrilmiş (Türksat da olabilir ama Hotbird olmaz) çanak anten (Bunlarla ilgili gerekli ayarlamaların anlatıldığı forumlar mevcut), Skynet veya SkyGrabber gibi yazılımlar ve bolca harddisk alanına ihtiyacınız var.

Uydu Download’ın Kötü Yönü: Ne indireceğinize karar veremiyorsunuz. Sadece inmesini istediğiniz dosya uzantılarını (mesela avi, rar, exe, jpeg) seçebiliyorsunuz. Yazılımlar sayesinde havadaki sinyaller yakalanıp seçtiğiniz uzantılara sahip dosyalar filtrelenip bilgisayarınıza indiriliyor. Bazen güzel bir filme rastgelirsiniz ama çoğu zaman gereksiz çer çöp ve cinsel içerikli film iner.

İyi Yanı: Yok

Her tv kartı uydudan download yapar mı? Dijital tv kartıysa evet yapabilir. En azından Skystar 2, Avermedia Dvb-S, Skyvision ve İnca marka kartların download yapabildiğini biliyorum.

Dijitürk , DSmart ve Diğer Şifreli Kanalları İzlemek miyim ?

Dijitürk ve DSmart şifresini çözmek imkansız. Hotbird uydusundaki birçok şifreli kanalın şifresi bazı yazılımlarla çözülebiliyor. Bunun için gerekli bilgilerin bulunduğu çok sayıda kaynak site mevcut.

Dijital tv kartlarının en sevdiğim yönü istediğiniz zamanda kayıt yapabilmesi. Mesela aynı gün aynı saatte bir kanalda maç var diğer kanalda en sevdiğiniz dizi Avrupa Yakası :). Televizyonda maç seyrederken bilgisayar diziyi kaydediyor. İstediğiniz zaman seyredebilir hatta film ve dizi arşivi oluşturabilirsiniz hemde dvd kalitesinde.  ( karaklavye )

Yeni 01.11.2008  Tarihli Gruplara Ayrılmış hali ile kanal listesi hazırlanmıştır

DVBDream

* 42E Turksat
* 13E Hotbird

WinClip

* 42E Turksat
* 13E Hotbird

AltDVB

* 42E Turksat
* 13E Hotbird

SkyView

* 42E Turksat
* 13E Hotbird

ProgDVB

* 42E Turksat
* 39E HellasSat
* 28.2E Astra
* 26E Arapsat/Badr
* 23.5E Astra
* 19.2E Astra
* 16E Eutelsat W2
* 13E Hotbird
* 10E Eutelsat W1
* 9E Eurobird
* 7E Eutelsat W3A
* 5E Sirius
* 1W Thor
* 4W Amos
* 5W AtlanticBird 3
* 7W Nilesat.
* 8W AtlanticBird2
* 12.5W AtlanticBird 1
* 15W Telstar 12
* 30W Hispasat
* 91W Nimiq1

MyTheatre

* 42E Turksat
* 13E Hotbird

DVB Viewer Pro

* 42E Turksat
* 39E HellasSat
* 28.2E Astra
* 26E Arapsat/Badr
* 23.5E Astra
* 19.2E Astra
* 16E Eutelsat W2
* 13E Hotbird
* 10E Eutelsat W1
* 9E Eurobird
* 7E Eutelsat W3A
* 5E Sirius
* 1W Thor
* 4W Amos
* 5W AtlanticBird 3
* 7W Nilesat
* 8W AtlanticBird2
* 12.5W AtlanticBird 1
* 15W Telstar 12
* 30W Hispasat

HispaDVB

* 42E Turksat
* 13E Hotbird

Not: Kırmızı işaretli kananlar güncellenmiştir

8 Programın Güncel Kanal Listesi Download

Programların Web Sitesi

DVBDream | WinClip | AltDVB | SkyView | ProgDVB | MyTheatre | DVB Viewer Pro | HispaDVB

Bu yazı Program indir kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Dijital TV Kartları Programı ve Güncel Uydu Kanal Listesi için 4 cevap

 1. DeadMan der ki:

  Nerde solcu kanal favorilere yerleştirmişsin kardeş :D
  Yinede çok sağol gerçekten işime çok yaradı.
  İstersen benim favori listesini göndereyim :p
  Hadi eyvallah. :)

 2. bager2101 der ki:

  teşekür eline sağlık

 3. ayhan der ki:

  eline sağlık kardeeeeş

 4. kaan der ki:

  ben 6-7 yıl önce aldığım star sky2 yeni kurdum ama hotbirg de hiç kananl açamadım türksat tada 4 tane açılıyor ne yapmam gerektiğini anlatana bana yardımcı olana minnetlerimi sunarım

Bir Cevap Yazın