Bağkur prim borcu affı

By | 26 Kasım 2010

Bağkur borç yapılandırması olmayan veya 5 yıldan az borcu olan sigortalılar yönünden, bu borçların 36 aya kadar tecil ve taksitlendirilebilmesine imkan sağlanması yönünde daha öncesinde olmayan çalışma yaptığını bildirdi.

SGK Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, kuruma borçlu, eski adıyla Bağ-Kur‘lu (4-B statüsünde) sigortalı sayısının 3 milyon 239 bin kişi olduğu, bu sigortalılardan 962 bininin hiç borcunun bulunmadığı, 1 milyon 54 bininin ise 2 bin TL’nin altında olmak üzere az miktarda borcu olduğu bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Geriye kalan 1 milyon 223 bin sigortalımız içerisinde 2006 yılında 5458 sayılı kanunla ve 2008 yılında 5763 ve 5797 sayılı kanunlarla getirilen borç yapılandırmaları devam etmekte olan sigortalılarla birlikte 5510 sayılı kanunla getirilen imkanla, 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla 5 yılın üzerinde borcu olup borç olan döneme ilişkin sigortalılıkların durdurulması yönünde sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerimizde işlem yapılan sigortalılar da bulunmaktadır. Bu sigortalılarımızın borç yapılandırmaları devam ettiğinden ve 5 yılın üzerinde borcu bulunanlara ilişkin 5510 sayılı kanunla getirilen düzenleme dolayısıyla herhangi bir işlem yapılması söz konusu değildir.

Diğer taraftan borç yapılandırması olmayan veya 5 yıldan az borcu olan sigortalılarımız yönünden de Kurumumuzca bu borçların 36 aya kadar tecil ve taksitlendirilebilmesine imkan sağlanması yönünde daha öncesinde olmayan çalışma yapılmış, ayrıca bu durumdaki sigortalılarımıza borçlarının süresi ve miktarı ile bu borçlarını 36 aya kadar taksitler halinde ödeyebilecekleri konusunda bilgilendirme amacıyla yazılar gönderilmesi için çalışma yapılmaktadır.” (AA)

Bağkur’ dan ne zaman emekli olacağım diyorsanız buradaki linke bakabilirsiniz.

————————————————————————–

2010 Sgk (ssk, bağkur) güncel af bilgisi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, kurumun prim alacağının aslı ve gecikme faizinin toplam 47 milyar olduğunu bildirdi. Bazı kamu alacaklarının af kapsamına girip girmeyeceğine Başbakan karar verecek.

Zararsız, primde vergi borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda da ”SGK prim alacakları, gelir idaresinin tahsil ettiği ve vergi kanunlarından doğan alacaklar, 6183 sayılı kanuna göre takip edilen alacaklar ve gümrük idaresinin alacaklarında hiç bir sıkıntı ve tartışma yok. Bunlar kesin olarak kapsama giriyor. Bir takım kamu alacaklarının da bu kapsama girip girmemesi konusuna sayın Başbakan karar verecek” dedi.

Zararsız, kuruma alınacak yeni sözleşmeli personel için düzenlenen kura çekimi öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik sorular üzerine Zararsız, şu an itibariyle bütün hazırlıkların tamam olduğunu, Gelir İdaresi Başkanlığı, SGK ve Gümrük Müsteşarlığının yaptığı çalışmalar sonunda taslak metnin ortaya çıktığını belirtti.

Tartışmalı birkaç konu hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın karar vermesinin beklendiğini ifade eden Zararsız, şunları kaydetti:

”Sayın Başbakan’a arz edilecek bu konular. Bu konularda Sayın Başbakan ‘Kapsama girsin’ derse onlar da kapsama girecek ve tasarı meclise sevk edilecek.

Bizim kurum olarak prim alacağımızın aslı ve gecikme faizi toplam 47 milyar lira. En son 2008′deki yapılandırmada yüzde 51 başarı şansımız olmuş.

Yüzde 50′nin üzerinden bir başarı şansı gerçekleşirse, bizim kurum olarak alacağımız geçen seferkinden çok daha fazla olur. Geçen sene tahsil ettiğimiz toplam rakam 7,5 milyar lira civarında. Bu sefer yapılandırmaya konu olan rakam, geçen seferkinden çok daha yüksek.

Burada bir tahminde bulunmak çok yanlış. Çünkü yeniden yapılandırmanın yapıldığı bütün dönemlere bakıyoruz. Hemen hemen hepsinde netice itibariyle yapılandırılan rakamla tahsil edilen rakam arasında çok ciddi fark var ve hiç bir zaman yüzde 50′nin üzerine çıkmamış.

Bir kez çıkılmış, o da 2008′de. Rakam söylemek doğru olmaz. Çünkü insanların ne tür bir davranış içerisine gireceğini bilmiyoruz.”

47 milyar liralık alacağın yarısının esnafın borçlarından oluştuğunu söyleyen Zararsız, ”Diğer yarısı ise işverenlerin çalıştırdığı işçiler adına birikmiş prim borçları ve cezalardan oluşuyor. Dolayısıyla her ikisinin ödeme kabiliyeti biraz farklı olacaktır” dedi.

İşveren camiasının daha yüksek bir ödeme gerçekleştireceği beklentisinde olduğunu dile getiren Zararsız, esnaf kesiminde buna paralel bir gelişmenin olmayabileceğini söyledi.

YAPILANDIRMANIN KAPSAMI

Yapılandırmanın kapsamına ilişkin sorular üzerine Zararsız, şöyle konuştu:

”SGK prim alacakları, gelir idaresinin tahsil ettiği ve vergi kanunlarından doğan alacaklar, 6183 sayılı kanuna göre takip edilen alacaklar ve gümrük idaresinin alacaklarında hiç bir sıkıntı ve tartışma yok. Bunlar kesin olarak kapsama giriyor.

Onun haricinde bir takım kamu alacaklarının da bu kapsama girip girmemesi konusunda nihai kararın siyasetin en üst makamı olan sayın Başbakan tarafından verilmesi yönünde bir seçenek duruyor önümüzde.

O da önümüzdeki günlerde sanıyorum sayın Başbakan’a arz edilecek. Sayın Başbakan’ın vereceği karar çerçevesinde tasarının o bölümü ya monte edilecek ya da çıkarılacak.”

Zararsız, ”mini istihdam paketi”ne yönelik soruyu yanıtlarken de daha önceki istihdam paketlerinde teşviklerden seçenekli yararlanmanın söz konusu olduğuna dikkati çekerek, hazırlanan çalışmada şartları tutan bir işverenin birden fazla teşvikten yararlanabilmesinin önünün açıldığını belirtti.

Zararsız, bu paketin hazır olduğunu, yakın dönemde Bakanlar Kurulu ve parlamentoya sunulacağını bildirdi.

Zararsız, emeklilere promosyon ödenmesi çalışmalarında gelinen son noktaya ilişkin de konunun bankaların yetki alanında kaldığını söyledi.

Zararsız, ”Bankaların konuya yaklaşımı nasıl şekillenir bilemiyorum. Biz elimizdeki bütün imkanları seferber ettik. Önce bütün bankaların ikinci adamlarıyla toplandık.

Sonra birinci adamlarıyla bizzat ben toplantı yaptım. Bankaları razı etmek üzere her türlü imkanımızı masaya koyduk. Daha sonra da en çok emekli maaşını dağıtmış olduğumuz üç bankanın genel müdürü ile ayrıca görüştüm.

Onlar kendilerinin bir matematik hesabı yapmaları gerektiğini, bunun sonucunda ortaya çıkan çerçevede bir şey yapılabileceğini söylediler. Fakat bize halen bir dönüşleri olmadı” diye konuştu.

Zararsız, ”Umut var mı?” sorusuna karşılık, ”Bilmiyorum. Bankalara soracaksınız bu konudaki soruları. Biz elimizdeki bütün imkanları ortaya koyduk” dedi.

http://egitim-merkezi.com/2010-sgk-affi-bagkur-affi-ssk-affi-ciktimi-cikacakmi/

Etiketler:, , , , , ,

90 thoughts on “Bağkur prim borcu affı

 1. abdurrahman beytekin

  söncelikle bende bagkurlu bir vatandaşım ama benım şuan bağkura 13 bin lira (milyar) eski parayla borcum var ama bunun ana parası 5 bin lira (milyar) tam 8 bin (milyar) faizi var ben bu parayı ödemek istiyorum ama sekizbin faizi ödeyecek durumda degilim ve bu şakil ben ve eşim saglıktam faydalanamıyorum ve bir af bekliyorum buyuklerimizden devletimizden en kısa zamanda bir afın çıkması biz ve bizim gibi madur vatandaşları çok sevindirecek gercekten istiyoruz ki devletimiz bir an önce bağkur pirim afını çıkarsın ki bizde rahat bir şekilde nefes alalım artık piskolojimiz bozuldu inanın bu afı bekleye bekleye tşk ederim sevgili ilgilenlere

  Reply
 2. mahmut FISTIKÇI

  evet bağkur pirim faiz affını hepimiz bekliyoruz.2006 ve 2008 de istihdam paketine ek öneri ile kabul edildi.bu yıl istihdam paketi ile ilgi çalışmalar yapıldığını biliyoruz ancak bağkur ile ilgili bir madde olmadığı görülüyor yani yine ek bir önerge bekliyoruz.

  Reply
 3. beyza

  böle bi af konusu söz konusumu eğer öleyse ltfn mail atarmısınz 2011de emekli olması gerekio babamın ancak borcundan dolayı olamayacak korkarım ki

  Reply
 4. mustafa badanoz

  bagkur affını sabırsızlık ile bekliyoruz nezaman yürürlükte böyle bir af yasa tasarısı cıkacak cıksın artık lütfen

  Reply
 5. abdurrahman beytekin

  slm arkadaşlar bakanın yeni acıklamasını izlediyseniz eger bu afın gelecegi yok borlularda hep borçlu kalacaklar gidişat kötü yani bakanımız af deilde 36 ay takisit adetini çıkarmış bize o kadar faize verecek paramız olsa zaten af beklemeden taksit yapardık nerde bu devirde o para kjardeşim vatandaşa af çıkarın af tek kelime ile af bekliyoruz biz siz degerli devlet buyuklerimizden yazıkya bu milete neden beyzanın ahmetin mehmetin babası emekli olmasın neden saglıktan faydalanmasın bu sadece bir afa bakıyor bunu devletimizin buyuıkleri en kısa zamanda degerlendirmeleri lazım bu siz degereli devlet buyuklerimizden ricamızdır ve unutmayınki siz develet bakanlarımız bizlere hizmet için o koltuktasınız bizlerin oyu ile oradasınız karşılıgı bu olmasın lütfen kesenizden bişey eksilmez yapacagınız bir aftır sadece faizsiz pirimlerimizi ödeyecegiz o kadarcık sadece saygılarımla

  Reply
 6. salih yılmaz

  slm baba mın ana para borcu 5 milyar faiziyle 13 kusür biz bunun 10 milyarını ödedik geri kalan borcu af bekliyoruz af varmı şimden teşekkurler cevab bekliyorum

  Reply
 7. hanifi

  slm babam %50 özürlü biri geçmiş dönemde çıkan çifti bağkurundan yararlanmak için geç kaldığımızdan yeni bir çiftci bağkuru pirim ödeme kolaylığı getirilecekmi getirilecekse nezaman olacak babamın geçmiş dönemlerde ciftci bağkuruna kaydı var babam 60 yaşında borçlanmak suretiyle çiftçi emeklisi olması için çalışıyoruz bu imkandan yararlanmaıs için neler yapamamzı lazım bundanda bilgi sahibi olmak istiyorum yardımcı olur aydınlatırsanız sevinirim sayğılarımla affın ve borçlanmak suretiyle emekliliğin bir an önce çıkmasını dilerim

  Reply
 8. mehmet

  selamunaleykum yaa kardas iki aydır takip ediyorum bu bagkur affı ne zaman cıkacak

  Reply
 9. ELİN

  SLM bizde çitci bagkur vergi affını bekliyoruz affın ne zaman cıkacagı ile ilgili bilgi verilirse sevinirim iyi günler dilerim

  Reply
 10. ilhami sarı

  af çıkması lazım faiz indirimi olmazsa emekli olmaya hak kazanana banka kredi vermez ise nasıl borç ödenir sayın bakanımız lütfen mağdurlara kulak versin herkesin geçindirmekle yükümlü olduğu ailesi var lütfen saygılarımla

  Reply
 11. mehmet

  babam askerden geldiğinden beridir yıllardır bağkura para yatırdı biz ağrıda oturuyoruz babam hayvancılık işi ile uğraşıyor esnaf kendisi iflas etti bağkuru ödeyemedi bi 4 yil daha yatırsaydı emekli oluyordu bağkur borcu bi kere af olmuştu ondan yararlanamadı yaşından dolayı yaşının dolmasına 2 ay vardı aftan yararlanamadı yazık değilmi yıllardır yatır yararlanma devletimiz af cıkarsaydı iyi olurdu babam şeker hasta sı böbreklerinden rahatsız durumumuz yok ameliyat olması lazım ama bu bağkur yüzünden ameliyat olamıyor bir an önce devletimiz af cıkarsa iyi olurdu.

  Reply
 12. hüsne

  merhaba bağkurluydum kapattım ama borcum var ne yapabilirim beni aydınlatırsanız sevinirim borcum yükseliyor

  Reply
 13. kerem

  bu af nezaman yururluğe girecek acaba merakla bekliyoruz cevap verirseniz seviniriz saygılar

  Reply
 14. dilek taşkıran

  babam hem çiftçi hemde esnafdan bağkurlu gözüküyor.. ödeme yapacağız fakat af bekliyoruz.. af ne zaman çıkar.. bu konuda bilgi verirseniz sevinirim saygılar

  Reply
 15. Eğitim TUBE Post author

  Muhtemelen kurban bayramından sonra çıkması bekleniyor. Siteyi takip edin çıkar çıkmaz yayınlanacaktır.

  Reply
 16. Cuneyt Çokgörmüşler

  2000-2002 arası bağkurluydum. ancak iş yerimin tasfiyesi 2004 te sona erdiği için ssk lı olarak başka bir yerde çalışıyor olmama ramen bağkurum işletilmiş.. baba da şu an için 21.000 tl borç görünüyor.. sorum şu : bağkur hakkımdan feragat edip bu borçtan kurtulabilirmiyim..bu arada 2 sene ye yakın da bağkur ödemişliğim var.. yada ödediğim kadarıyla bu haktan yararlanabiliyormuyum..
  Lüften bana yol gösterin…
  Saygılar…

  Reply
 17. mehmet naci

  babam 2003 ten buyana çiftçi bağkuru yatırıyor 2000den 2003e kadar süt vermiş bunu biz gün olarak dilekçe verdik bize 1600 gün vermşler artı1000tl asıl borç ve 4000 tl faizi olmak özere toplam 5000tl geldi şimdi hastane bakmıyor bize ilaçda vermiyor ne yapmam lazım şimdiden teşekürler.

  Reply
 18. sevgi

  babamın bağkur borcu 11.000,00 ama ana para 2,500,00 tl eger anapara +faiz tutarı öderse emekli olacak
  ödeme imkanı yok şuanda af çıktımı çıkacakmı gelişme nedir lütfen bilgi verebilirmisiniz.tşk.

  Reply
 19. metin gönen

  selam hocam benim 01 07 2008 bu yana bakur borcum var yaklaşık 10 bin tl ne kadarı af olacak af nezaman teşekkür

  Reply
 20. ayhan demircan

  ne olur şu affı çıkaralım akp ye çok teşekkür ediyorum bağkur affını dört gözle bekliyorum çünki sağlığa harcadığım paranın haddi hesabı yok 2000de bağkurlu oldum 2002de kapanışyapyım 2008de açılışyaptım halen bağkura bildirmedim neyapmalıyım
  2008den açılış yaparsam nekadar borçlu olurum saygılarımla

  Reply
 21. can emekci

  benim 46 milyar borcum var ne kadar af olacak merak ediyorum ortalama bişi derseniz memnun olurum saygılar

  Reply
 22. şükrüçiçek

  babam bağkurunu ek 19 maddeden durdurdu buna ve birikmiş faize af gelirmi

  Reply
 23. Nazım Uzman

  Efendim 1958 doğumlu olan annem tütün diktiğinden dolayı haziran ayında iş mahkemesinde görülen davayı kazandı. Ekim ayı içerisindede yargıtay kararı onadı. 01/05/1998 tarihi ile 31/12/1999 tarihleri arasında bağkurlu sayılmasını öngördü. Şimdi hocam annem 01/01/2008 tarihinden bugüne kadar bağkur primini düzenli yatırıyor. Şimdi annem bağkur ne kadar prim ödeyecek ve af çıkarsa ne kadarını ödemeyiz. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  Reply
 24. Veysel

  Bagkur pirim affı ve yeni yapılandırma arife günü aciklanacakti bilgisi olan varmi simdiden tesekkürler.

  Reply
 25. hakan

  ben de bagkurlu olup borclu olan ama sagliktan yararlanamayip faiz borcu olan bir vatandasim..sozumm devlete ..yahu bana borc para mi verdiniz ki faiz aliyonuz yada sagliktan mi yararlandim ki faiz istiyonuz..ben böyle konun görmedim bankadan daha yuksek faiz zaten durum olsa öder muayene oluruz allah tan korkun kardesimm..tayip amca faize af ver taksit deil faizi silde gorelim babalignii..sende bi zamanlar cektin anla halimizden..devlet bizim paramizla ayakta duracaksa eyvallah ama bas kalpazanlari takip edin..ufak esnaflari deil..

  Reply
 26. mehmet ÇAKAR

  2002 yılında bağkur kaydım var 2006 yılına kadar 10.500tl borcum var taksitlendirme yaptırmıştım yılını hatırlayamadım kapsama dahil oluyormuyum dahiksemne kadar öderim

  Reply
 27. hayati arslan

  01.01.1991 tarihinden bu yana ben erkek berberlik yapmaktayım fakat arada prim ödemelirim oldu.21.11.2010 yana borçluyum yani ben nekadar para ve bana gelen af ne kadar para yatırmam lazım beni bilgilendirirseniz sevinirim…….ADIAYAMAN.Gölbaşı

  Reply
 28. ismail

  babam daha önce bağyaparken sigorta dan günü çıktı dolayısıyla bağkur kurluydu bağkur ödemesi men etti babam mahkeme kararıyla bağkurdan 3540 gün kazandı 5.700.000 tl borcu çıktı fakat bunu ödeyemediği için borç 22.840.000 tl’ ye çıktı ssk’dan 2000′e yakın iş günü var babam ssk dan emekli olmak istiyor bu borcun aftan yayarlanarak ödemesi halinde ssk’dan kaç güne ihtiyacı var

  Reply
 29. ayfer

  1995 ile 2000 tarihleri arasında bağkur pirim borcum var. yeni gelen af sisteminde yer alıyor mu ?

  Reply
 30. şemsettin

  bizde bekliyoz kardaş affı 23 milyar borçumuz vAR VALLA BAK

  Reply
 31. şahizer

  merhaba bu af isteğe bağlılarıda kapsıyor mu?bilginiz varsa lütfen cevap bekliyorum

  Reply
 32. özge

  babamın çiftçi bağkur borcu var af çıkacakmı veya nasıl bir af çıkacak ltf bilgilendirirmisiniz tşk

  Reply
 33. osman küçükdalak

  evet benimde bağkura borcum var ödemek istiyorum ama ne şekilde yapacağımı bilemiyorum,özel bir şirkette asgari ücretle calışmaktayım bu maaşla bu borcumdan çoluk çocuğumun rızkından keserek yararlanmak istiyorum ne şekilde ne gibi işlemler yapmam gerektiğini bildirirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.saygılarımla.

  Reply
 34. erol

  bagkur affı ne zaman cıkacak bilgilendirin lütfen

  arz ederim

  Reply
 35. sezer

  bagkur prım affı ne zaman yururluge gırecek lutfen bılgılendırınz…lutfen!!!

  Reply
 36. mehmet

  benim rahmetli babamın 740 gün ssk sı var babam 2008 de rahmetli olunça annemi emekli yapmak istedik ama ssk sı az olunça yapamadık babamın 5 sene tütün bagkuru var bagkurun ana burcu 3500 tl ama faiziylen bu 15 milyarı bulmuş ve bunu yatırmaya ne imkanımız nede güçümüz var bu affın gelmesini yetkililerimizden arz ve rica ediyoruzz çünkü magdur durumdayızz

  Reply
 37. enis

  dedem ve amcamın ziraat bağkur prim borcu var 2008 affını kaçırdık yeni affı dört gözle bekliyoruz bağkur prim affı ne zaman gündeme gelecek

  Reply
 38. mustafa elbiç

  ya şu af çıksada herkes rahat bir nefes alsa 35 milyar bağkur borçumuz var babamın bunun kaçını silerler acaba biri bilgilendirsin bizleri

  Reply
 39. SGK affı geliyor mu Post author

  Uzun zamandır okurlarımızdan vergi ve sigorta prim borcunu ödeyebilmek için af beklendiği yönünde e-postalar geliyor.

  Gerçi affa ben de karşıyım ama, ekonomik kriz nedeniyle vergi ve sigorta prim borcunu ödeyemeyenler çok zor durumda. Borçlu oldukları için beş puanlık SGK prim indiriminden de yararlanamıyorlar.

  Geçtiğimiz günlerde Şükrü Kızılot hoca da köşesinde yazdı; çok sayıda esnaf, tüccar, sanayici ve şirket yöneticisi, ekonomik krizin de etkisiyle ödeyemedikleri birikmiş vergi, sosyal sigorta (4/a) ve Bağ-Kur (4/b) borçlarına, “ödeme kolaylığı” sağlanması için adeta feryat ediyor, seslerini duyurmaya çalışıyor.

  Okurumuz A. Aydın’ın yazısını virgülüne dokunmadan yayınlıyorum: “2007 yılından 2008 yılına kadar işlerimin kötü gitmesi sonucu şirketlerimde çok yüksek miktarda para batırdım. Sattığım ürünlerin parasını alamadım. SSK primlerini ödeyemedim. Parasını alamadığım satışlardan doğan vergi ve KDV’ler üst üste birikti ve ödenemez boyuta ulaştı. Kestiğim çeklerimi ödeyemedim.3-4 yıldan bu yana hayatım karardı, arkadaşlarımın içine çıkamıyorum, ticari faaliyetimi sürdürmek istiyorum ama vergi ve sigorta borcu ile ödeyemediğim çeklerden dolayı itibarım kalmadı. Taksitle ödemek istedim ama teminat veremediğim için taksitlendirme yaptıramadım. Zaten borcumuz katlanarak artıyor. Yani sanıldığı gibi vergi ve sigorta borcunun olması karlı değil. Bu parayı kazanıp sağda solda harcamış değilim, sattığım ve parasını alamadığım ürünlerin borcudur. Bir yanda para kaybettim öbür yanda da tahsil edemediğim satışların vergisini ödemem gerekiyor. Bir af, bir şans istiyoruz.”

  Gerçekten de borçluların büyük bir bölümü istemeyerek de olsa borç batağına saplanmış durumda. Çırpındıkça daha da batıyor.

  Bir şans, bir umut bekliyor ülkemiz. Ama lütfen bir ödeme kolaylığı çıkartacaksanız sakın karmakarışık rasyolara bağlamayın işi. Basit ve anlaşılır, herkesin okuyunca anlayacağı bir düzenleme olsun. 2008’de çıkartılan taksitlendirme ve ödeme kolaylığı gibi gecikme zammının bir kısmını silip, teminat istenmeden ödemeye kolaylık getirilirse emin olun başvuru artar.

  Hem SGK, hem maliye ve hem de vatandaş bundan karlı çıkar.
  Askerliği borçlanın

  emekli olabilirsiniz

  Okurumuz Ahmet Vahap Ulusoy “15.03 1962 doğumluyum 1978 yılında SSK’lı oldum. Düzenli bir ödemem olmadı, fakat şu anda 4464 gün prim ödemişliğim var. Askerliğimi 1985 yılında 18 ay olarak yaptım en kısa sürede nasıl emekli olabilirim” diye soruyor?

  İlk defa 1978 yılında sigortalı olduğunuz için 44 yaşını ve 5000 günü doldurunca emekli olabilirsiniz. Bu durumda 18 ay askerlik süresi için 540 günü borçlandığınızda toplam SSK gün sayınız 5004 olacak olup, hemen askerlik borçlanmasını yaparak emekli olmanızı tavsiye ederiz.

  Yabancı eşe sağlık yardımı

  Okurumuz Ersin Yılan, “15 gün sonra yabancı uyruklu bir hanımla resmi nikahla evleneceğim ve sigortalı olarak çalışmaktayım. Eşimin de sosyal güvencemden yararlanmasını istiyorum bu durumda ne yapabilirim” diye soruyor?

  Sigortalıların herhangi bir sigortalılığı olmayan ya da emekli aylığı almayan yabancı uyruklu eşleri de her zaman sağlık yardımı alabilecektir. 30.09.2009 tarih ve 27362 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan kısa vadeli sigorta kolları uygulama tebliğinde değişiklik yapıldığına dair tebliğle değişiklik yapılmış ve işlemler kolaylaştırılmıştır.

  SGK müdürlüklerinden “Vatandaşı Olduğu Ülkede Sosyal Güvencesi Olmadığına Dair Beyan Ve Taahhüt Belgesi” doldurulması suretiyle sağlık yardımlarından yararlanabilecektir.
  Kaynak: Star gazetesi yazarı: Resul KURT

  Reply
 40. osman yuvakgil

  1991 yılından vergiye kayıtlıyım bagkura kayıt olmadıgı icin 04 10 2000 yılından bagkura kayıtlıyım gerıye dönük bagkura pirim borcumu ödeyebilirmiyim osman yuvakgil

  Reply
 41. rahime

  nezaman bagkur yapılandırma baslıyor benı bilgılendırırmişiniz

  Reply
 42. sedat ulutaş

  babam 01.03.1998 de çiftci bağkuruna girişli 2 yıl civarı ödemesi var daha sonra hiç ödeme yapmamış 2008 de ki af kaçtı 5 yıl ve üzeri borcu olanlardan hepsini ödemesi istendi ödeyemedik şimdi sistemde terk edilmiş sigortalı diye görünüyor bu ne demek oluyor babam af kapsamına girer mi girerse ödemeler ne zaman başlar girmez ise sağlık hizmetinden yararlanması için yeniden bağkur başlatabilir miyiz

  Reply
 43. celal

  bag kura borcluyum ama afla vetaksitle ancak ödeyebilirim ne zaman cıkacak bu af sabırsızlıkla bekliyoruz saglıktanda yararlanamıyoruz cok zordurumda kalıyoruz devlet buyükleri bu insanlara ferahlatacak bir ödeme yapacaklarına inanıyorum inşaallah

  Reply
 44. hüseyin

  SAYIN BAKANLARIMIZ BAKURDAN DOLAYI COK SIKINTIMIZ VAR AF NEZAMAN CIKACAK ACABA BİR BİLGİ VERİRSENİZ COK SEVİNİRİZ.SAGLIK SORUNLARIMIZ DA VAR AMA ELİMİZ AYAGIMIOZ BAGLI LÜTFEN BİR CEVAP VERİN SEVİNİRİZ.

  Reply
 45. serkan

  valla bu af çıkana kadar borcumuz yine bi dünya olur çıksada kurtulsak arkadaşlar saygılarımla serkan kuaförr.

  Reply
 46. serkan

  galiba bu af yılbaşını bulcak inşallah bulmazda bir an evvel ödemeye başlasak uykularım kaçıyo bu yüzden.

  Reply
 47. faruk döner

  gelecek af cifci bakurunada gecerlimi ve nezanan sagılarımla

  Reply
 48. meryem

  bağkur prim borcum 8 bin tl oldu. ben bu borcu ödeyemiyorum ve sağlıktanda yararlanamıyorum.lütfen bir an önce af gelirse imkanlarımızı zorlayarak ödemeye çalışacağız.

  Reply
 49. göksel

  babamın 11 yıllık tarım bağkuru borcu var nekadardır acaba

  Reply
 50. durmuş

  ne zaman çıkacak kardeşim bu af gözünüzü seveyim hastalıktan ölecez artık o zaman mı çıkarcaksınız

  Reply
 51. huseyın gazıantep

  secım yatırımına donusmesın kardesım cıkacaksa bıran evvel cıksınkı ınsanlar rahatlasın

  Reply
 52. mehmet

  babamın 13 yıllık tarım bağkur borcu var nekadar gelir acaba teşekürler

  Reply
 53. özlem

  merhabalar
  annem tarım bağkura bağlı ama borcu da var. af konusunda neredeyiz acaba.

  Reply
 54. bahyedin

  bakur afı istiyoruu sayın başbakanım bin once senden bu bekliyoruz

  Reply
 55. Ati

  merhabalar
  vergi ve bağkur affı ne zaman meclisten gececek bilgisi olan var mı?
  teşekürler.

  Reply
 56. burcu

  babam 1990 da bağkura kaydolmus sımdı toplu yatırmak istiyoruz yada borcu öğrenip ona göre taksitlendirmek istiyoruz simdi 1990 dan bu yana borcu nekadardır…

  Reply
 57. Turgut

  Bağkur affı nezaman ya insanları boşu boşuna oyalıyorsunuz, 4 aydır yeter artık çıkarcaksanız çıkartın adamı sinir etmeyin.

  Reply
 58. Abidin Gümüş

  01-01-1986 yılında terım bağkuruna kayıt oldum. 2008 af yasasından yararlanarak borcumun tamamını kapattım 2010 yılında emekli olmak için başvuru yaptım, 1987 yılında 70 gün sigortalı göründüm ve şu an emekli olamıyorum. ne yapmam gerekiyor? yardımlarınızı bekliyorum….

  Reply
 59. kadir

  1987 nin nisanında bağkura giriş yaptım. bağkur başlangıcım bilgisayardan görünmediğinden borçlanma yapamadım, yani yapamıyordum. doğancılar vergi dairesine bağlıydık, şimdi onu ümraniye vergi dairesinden çıkarttım. evraklarımla bağkura müracaat etsem borçlanma yapabilirmiyim. saygılar,teşekkür ederim.

  Reply
 60. nevham

  1988 de meslek lisesindeyken sigorta başlangıcım yapıldı. örsan firmasında da staj yapıyordum. pirimlerimi sigortadan göremiyorum. sigorta başlangıcım görünüyorda pirimlerim neden görünmüyor, ne yapmalıyım. bana yardımcı olursanız çok sevinirim.teşkkür ederim.

  Reply
 61. kadir

  01 09 1964 doğumluyum. 10 04 1987 de tepeüstüümraniyede nalbur açmıştım ümraniye vergi dairesinden çalıştığım yılları çıkarttım. ozamanları da borçlanıp askerlikle beraber emekli olabilirmiyim. bana yardımcı olabilmeniz temennisiyle, teşekkürler.

  Reply
 62. fehmi

  ben 200 den beri bağkurluyum 35 bin borcumm var bir ara yasa çıktıgında peşin ödeyeceyim diye ama ödeyemedim şimdi af gelirse nekadar öderim yardımcı olursanız sevinirim

  Reply
 63. coşkun

  Benim gibi 2000 yılı öncesi vergi kaydı olupta bağkurda tescili olmayan arkadaşlar.Bizler haksız
  olarak mağdur edilmiş durumdayız.Torba yasada bizlerle ilgili düzenleme yapılması için baskı yapalım olmaz ise hakkımızın iadesi için birlikte mücadele verelim

  Reply
 64. ayşe

  annem sinir hastası babam vefat etti ben okuyorum af olmaddan annemi emekli etmem imkansız

  Reply
 65. nedime kaplan

  bagkur 19911 ocak giris dogum tarihim 11 10 1958 ne zaman emekli olabilirim?1996 dan beri borcluyum

  Reply
 66. hayati ARSLAN

  23/01/1991 bagkura girişim var halen kendi işyerimde devam ediyorum benim sorum yaklaşık 19yıl oldu bagkur barçum var af dan yararlanmak istiyorum silinen günlerim var toplam ne kadar af dan yararlanırım kaç para yatırmam gerek adıyaman..gölbaşından sevgiler

  Reply
 67. serkan

  af çıktı diye duydum ama nasıl olcak borcumuz neye göere hesaplanacak devlette bi garip bian önce çıkarında insanlar da ödesin sende kurtul devlet olarak yoksa bi bardak su içersiniz lütfen soguk için

  Reply
 68. HAYATİ ARSLAN

  23/01/1991 bagkura girişim var halen kendi işyerimde devam ediyorum benim sorum yaklaşık 19 .yıl oldu bagkur barçum var af dan yararlanmak istiyorum Silinen günlerim var silinen günlerimi geri alabilirmiyim .toplam ne kadar af dan yararlanırım kaç para yatırmam gerek adıyaman..gölbaşından sevgiler

  Reply
 69. ahmet

  Arkadaşlar benim 1987 yılında maliye kayıdıjm var ama bagkurlu değildim bagkurumu 2005 yılında başlattım 87 yılından 2005 yılına kadar boçlanabilirmiyim acaba bir bilğiniz varmı

  Reply
 70. hayati arslan

  sayın . ben erkek berberlik yapmaktayım.23.01.1991 de bagkura kayıtım var halen işyerimde devam ediyorum size sorum internede benim günlerim 8.yıl 5.ay gözüküyor diger .11 yılımı silinmiş ben silinen günlerimi almak ve bagkur boçlarımı peşin ödemek isterim ne kadar para yatırmam lazım ve borç yüzde kaçına af gelir beni aydınlatırsanız sevinirim….iş başlama tarih:23.01.1991.14.03.2011 buyana

  Reply
 71. enver aydogan

  saygılar bizlerin sorunu bakğurla maliye girişim 1982 2000 bu konuda bakğur afı cıkacakmı tecilimi yaptırmadım geceri sayılmasın vede af yasası olursa seviniriz saygılar

  Reply
 72. Murat Kılıçarslan

  1987 bağkur girişim var.Hiç prim ödemedim 1955 doğumluyum bu aftan nasıl yararlanabilirim.Emekli olma şansım varmı öğrenmek istiyorum.

  Reply
 73. Eğitim TUBE Post author

  Borcunu ödemeyen 310 bine yakın Bağ-Kur’lu yüzde 0,79 faizli Ziraat kredisiyle emekli olabilecek. SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokole göre bu kapsama giren esnaf çekeceği krediyi 5 yılda ödeyecek. Taksitler, emekli maaşından kesilecek. Bağ-Kur’ludan herhangi bir teminat da istenmeyecek.

  Zaman’dan İsa Yazar’ın haberine göre, iki kurum arasında imzalanan protokole göre prim affından yararlanarak emekli olmak isteyenler, 60 aya kadar vade ile kredi kullanabilecek.

  Masrafsız kredinin aylık faiz oranı 0,79 olacak. Bağ-Kur’lunun kullandığı kredinin teminatı maaşı olacak. Maaşının bir bölümü banka tarafından borcuna karşılık kesilirken diğer kısmı kendisine ödenecek. Bağ-Kur’da bu kapsamda yaklaşık 310 bin kişinin olduğu tahmin ediliyor.

  Yaklaşık 600 TL maaşa kavuşacak olan emeklilerden maaşlarının bir kısmı, krediye karşılık kesilecek. Ayrıca sağlık hizmetinden de hemen yararlanmaya başlayacaklar. Kredi, Ziraat tarafından kişinin kendisine ödenmeyecek. Maaşına karşılık olarak SGK’ya aktarılacak.

  SGK ile Ziraat Bankası arasındaki protokol, 25 Mart’ta imzalandı. İmza törenine ilişkin duyuru ise dün SGK Başkanı Emin Zararsız ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar’ın katılacağı bir toplantı ile duyurulacaktı.

  Ancak toplantı, iki üst yöneticinin ‘zaman darlığı’ sebebiyle son anda iptal edildi. SGK ile Ziraat Bankası arasındaki protokole göre, emekliler, yüzde 0,79′la kredi kullanabilecek.

  2008′de Halk Bankası ile yapılan anlaşmada ise kredi faiz oranı yüzde 1,75′ti. Kredi kullanmak isteyen emekliden herhangi bir teminat alınmayacak.

  Maaş hemen bağlanacak. Düşük faizle kredi kullanıp emekli olma hakkından yararlanmak isteyenler, prim yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl ve Merkez Müdürlükleri’ne yapacak.

  Kurumdan alacakları prim borcunu ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazıyla Ziraat şubelerine müracaat edecekler. Krediyle prim borcunu ödeyip emekli aylığına kavuşabilecekler.

  Sigortalıların bankadan kullandığı kredi borcu, emekli aylığından taksitler halinde banka tarafından tahsil edilecek.

  Bağ-Kur borcu olanların yanı sıra işverenler de 60 aya kadar vade seçenekleri ve aylık yüzde 0,79 faiz oranıyla kredi kullanıp borcunu kapatabilecek.

  BORCU YÜZÜNDEN KAYDI SİLİNEN ESNAFA GÜN DOĞDU

  Kredi kullanarak emekli olma imkanından, 5 yıldan fazla borcu olduğu için Bağ-Kur kaydı silinen çok sayıda esnaf ve çiftçi de yararlanacak.

  Bu kişiler, kuruma sigorta kayıtlarını yeniden hayata geçirebilecekler. Böylece sigortalı olma hakkı kazanan bu kişiler ikinci adım olarak prim affından yararlanabilecek. Bunun ardından kredi kullanarak hem emekli maaşına hem de sağlık güvencesine kavuşacaklar.

  Reply
 74. durdu hurmanlı

  babamın bağkur borcu bide babamın primi ve borcu varmı?

  Reply
 75. nazmi

  2011 geriye dönük kapanmış veya faliyette olanlar için Vergi Mükellefi olup,ancak bağkur Kayıt ve Tescilleri Yaptırmayanları Torba yasa ile kurtarın inşallah böyle bir yasa çıkar başbakanımızdan bekliyoruz

  Reply
 76. nazmi

  slm ali bey 2011 geriye dönük kapanmış veya faliyette olanlar için Vergi Mükellefi olup,ancak bağkur Kayıdı ve Tescilleri Yaptırmayanlara Torba yasası varmı çıkacakmı bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum ben sene 1989 yılında vergi mükelifiydim fakat bağkur girişim olmadı çok işyeri açtım ve kapattım bunları ben vergi dairesinden toplattım bağkura gittim ama bişey çıkmadı kayıdım çıkmıyor

  Reply
 77. bülent

  Vergi Mükellefi olup,ancak Kayıt ve Tescilleri Yaptırmayanları Torba yasa ile kurtarın
  11 Aralık 2010 Yazan Turan Dağlıoğlu
  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde görüşülmesi beklenen bazı vergi cezaları ve borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik; yasa tasarısından, geçmiş dönemde vergi ve oda kaydı olupta, Bağkur kaydı bulunmayanları da lütfen unutmayın. Bağ-Kur’a 2008 yılından önceye ait vergi kaydı olup da tescil kaydı olmayan vergi mükellefleri, kaydını yaptırmayan esnaflar için pirim borçları affından yararlanmak için tüm oda başkanlarına büyük sorumluluk düşüyor..Oda ve vergi kaydı olupta Bağ-Kura girmemiş olan üyeleriniz için işbirliği ve dayanışma içine girin. sosyal devlet ilkesi nin verdiği çağdaş ve ferah bir

  Reply
 78. nazmi

  BOŞ BOŞ YAZIYORUZ BUNLARI KİMSE OKUMUYOR SANIRIM BİZDEN BAŞKA HİÇ BİR CEVAP ALAMADIM BEN BURDAN

  Reply
 79. Mürsel

  Arkadaşlar ümidimizi kesmeyelim.İnşallah geriye dönük bağkur kayıt tescil Olasılığı mecliste çözülür.Aynı sorunla bizde başbaşayız.

  Reply
 80. muhammet aktarı

  ben 27-08-2011 emeklilik hakkını hakkını kazandım borçumdan dolaysıyla emekli maaşına bağlanamıyorum bankalar kredi vermiyor.neyapmam gerekiyor

  Reply
 81. ali

  Benim babamın ssk günü dolmuş ve bagkur borcu çıktı yası dolmuş olmasına rahmen borcundan dolayı emeklı olamıyor aftan yararlanabılırmı acama çünkü ssk+bagkur yaklaşık 9000gunu oluyo yazıda doldu

  Reply

Bir Cevap Yazın