Aöf Kredili Sistem Örnek Not Hesaplaması ve Ders Geçme

Aöf Kredili Sistem Örnek Not Hesaplaması

Sınavların Değerlendirilmesi ve Ders Geçme

Açıköğretim sisteminde dönemlik kredili ve yıllık mutlak sistem olmak üzere iki tür eğitim öğretim yapılmaktadır. Yıllık mutlak sistemin sınavlarının değerlendirilmesi ve sınıf geçme sistemi kendi kılavuzunda açıklanmaktadır. Dönemlik kredili sistemde eğitim öğretim yapılan önlisans ve lisans programları sınavlarının değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi aşağıda açıklanmaktadır.

Sınavlarda soru kitapçığı ve cevap kâğıdı olarak iki tür belge kullanılmaktadır. Bunun dışında dönemlik kredili uzaktan eğitim programlarında Online Sınav Uygulaması da yapılabilmektedir. Online sınav İnternet üzerinden sınav ekranı ara yüzleri kullanılarak yapılmaktadır. Sınavın yapılacağı İnternet adresi ve giriş şifreleri sınavdan önce salon başkanı tarafından dağıtılacaktır. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve tek kullanımlık şifreleri ile giriş yaparak sınava başlayacaklardır. Diğer sınav adımları bilgisayar ekranında yer alacaktır.

Sınavların değerlendirilmesi, notların kaydı, çizelgelere geçirilmesi, saklanması, öğrenci kütüklerine yazımı ve öğrencilere duyurulmasında bilgi işlem yöntemleri kullanılır. Cevap kâğıtları bilgi işlem ortamında optik okuyucu ile iki kez kontrollü olarak okunduğundan ve bu okumada yanılma payı bulunmadığı yargı mercilerince de onaylandığından herhangi bir yanlışlığın olması söz konusu değildir. Bu nedenle duyurulan sınav sonuçları kesin olup itiraz edilemez.

Her dersin cevabı, o dersin isminin yazılı olduğu sütuna işaretlenmelidir. Yanlış sütuna yapacağınız işaretlemeler kesinlikle değerlendirilmez. Cevap kâğıdında mutlaka ilgili ders için ayrılan ve açıkça dersin adı yazılan sütunu kodlayınız.

Tüm sınavlar çoktan seçmeli test şeklinde hazırlanmakta ve bilgisayarla değerlendirilmektedir. Bu sınavlarda öğrencilerin, derslerin her birinden ayrı ayrı başarılı olmaları gerekmektedir. Cevaplar değerlendirilirken doğru cevaplara puan verilecek, yanlış cevaplar için puan düşürülmeyecektir. Başka bir deyişle, yanlış cevaplar doğru cevapları götürmeyecektir. Bu nedenle soru kitapçıklarındaki soruların cevapsız bırakılmaması, öğrencilerin yararınadır. Sınavlarda değerlendirme her ders için 100 tam not üzerinden yapılır. 100 puan, o dersin sınavında sorulan soru sayısına bölünerek her sorunun puanı bulunur. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse her soruya eşit  ağırlıkta puan verilmektedir. Doğru yanıt sayısı puan değeriyle çarpıldığında o dersin notu bulunur. Sınav sorularında hata var ise soru iptal edilip sorunun puan değeri notunuza eklenecektir.

Başarı notu, dönem içi notları ve dönem sonu notunun katkılarıyla Anadolu Üniversitesi Senatosunca belirlenen formüle göre harf notuna çevrilerek hesaplanır. Ödev zorunluluğu olan programlarda başarı notu, dönem içi notları (ödev, ara sınav) ve dönem sonu sınav notunun katkılarıyla hesaplanır.

Genel not ortalamasının her dönemin sonunda en az 2,00 olması gerekir. Güz dönemi veya akademik yılsonunda 2.00 Genel Not Ortalamasını sağlayamayan öğrenciye akademik yetersizlik uyarısı http://ogrenci.anadolu.edu.tr adresinden yapılır. Akademik yetersizlik uyarısı alan öğrencinin, bir sonraki dönemin sonundaki Genel Not Ortalamasının en az 2.00 olması gerekir. Bu koşulu yerine getirmeyen öğrenci, kayıt yenilettiği takip eden dönemde, son iki dönemdeki CC’nin altında not aldığı dersleri ilgili dönemde tekrar etmek suretiyle Genel Not Ortalamasını en az 2.00’ye yükseltmek zorundadır. Ders tekrarına kalan bir öğrencinin, tekrar ettiği dönem sonunda 2.00 Genel Not Ortalaması sağlaması hâlinde ders tekrarı sona ermiş olur. Ancak, bir dersten FF, DZ ve YZ notu alan bir öğrenci bu dersi, dersin verildiği dönemde tekrar almak zorundadır.

Başarı notu, Senatoca belirlenen formüllere göre harf notuna çevrilir. Harf notları ve katsayıları şunlardır:

Harf  Notu

Katsayı

AA

4,0

AB

3,7

BA

3,3

BB

3,0

BC

2,7

CB

2,3

CC

2,0

CD

1,7

DC

1,3

DD

1,0

FF

0,0

Aöf Kredili Sistem Örnek Not Hesaplaması Resimli Anlatım

Bu yazı Eğitim Haber, Fotoğrafçılık kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Aöf Kredili Sistem Örnek Not Hesaplaması ve Ders Geçme için 3 cevap

  1. oznur der ki:

    merhaba benim 3tane ff aldığım dersler var.üst sınıftanda ders almıştım.onlar iyi.koşullu geçeceğim derslerde var ayrıca.genel ortalama hesaplarken ffin ortalamasınıda alıcakmıyız?yoksa o derslerden kaldığımız için hesabada katmıcakmıyız?

  2. sinem der ki:

    merhblr benim ilk yılım aöfte kitapları aldım ama ilk sınav kacıncı üniteler… ders için nereye kadar çalışmam lazım bılmıyorum yardımcı olurmusunuz lutfen

Bir Cevap Yazın